جمعه, ۰۴ خرداد ۱۳۹۷

درباره ما

پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس با هدف اطلاع رسانی سریع و دقیق اخبار و رویدادهای ریز و درشت شهرنالوس و نیز شناساندن ظرفیت های توسعه ای و سرمایه های انسانی منطقه و ایجاد محیطی مناسب در فضای مجازی برای تمام سرابی های کره خاکی از سوی ایجانب رسول علی محیوب راه اندازی شده است با استعانت از درگاه ایزد منان و به حول و قوه الهی و کمک و مساعدت دوستان و به پشت گرمی کاربران و مخاطبان فعال و بزرگوارمان پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس را راه اندازی کردم گرچه هنوز در ابتدای راهم و نقص هایم بر داشته هایم می چربد اما بسیار امیدوارم که با دعای خیر شما و حمایت های بیدریغ اصحاب رسانه و فرهنگ شهرنالوس ومنطقه بتوانم رفته رفته بر نقاط قوت خود افزوده و داشته هایی قابل قبول برای مخاطبان خود عرضه بدارم نالوس باس برای اولین باردرشهرنالوس درقالب یک وبلاگ فعالیت خودرا آغاز نموده وهمیشه خودرامدیون حمایت مخاطبین خودمیداند منشور کاری پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس این وب سایت که با مساعی علاقمندان به عرصه رسانه و مطبوعات پایه ریزی شده خود را متعهد به رعایت منشور کاری ترسیم شده با کمک دوستان می داند و در این مسیر گام برخواهد داشت. ۱-ما ازشهرنالوس ومنطقه .استان آدربایجان غربی خواهیم نوشت و از داشته هایش ما از ظرفیت ها وپتانسیل های بالقوه و بالفعل منطقه خواهیم گفت و خواهیم نوشت البته معرفی استعدادها مختص به معرفی داشته های طبیعی و تاریخی و گردشگری نبوده بلکه جایگاه ویژه ای برای سرمایه های انسانی شهرستان اشنویه وشهر نالوس باز خواهیم کرد با ذکر این نکته که چه انهایی که درجغرافیای منطقه ماندگار شده اند و چه انهایی که در جغرافیایی دیگر ساکن شده اند اما دل در گرو شهر و زادگاهشان دارند . ۲-ما خود را شرعا و قانوناموظف به رعایت قوانین و مقرارت مندرج و مصوب جمهوری اسلامی ایران دانسته و هر انکه خواهیم نوشت در چارجوب های تعیین شده خواهد بود. ۳-همواره تلاش خواهیم کرد تا ضمن پرداختن همه جانبه به مسائل سیاسی اجتماعی و فرهنگی شهر به خصوص در ایام پرهیاهوی انتخاباتی از ورود مصداقی به ان خودداری کنیم و در عین رعایت بی طرفی فعالانه ؛مسائل ریز و درشت انتخابات را رصد کنیم. ۴-۴-یکی از بخش های مهم پایگاه حبری تحلیلی نالوس باس بخش نظرات و حرف های مخاطبان فعالمان خواهد بود ما خود را متعهد به ایجاد فضایی برای همفکری گفتگو و تشریک مساعی همه سرابی ها دانسته اما از این بزرگواران نیز می خواهیم تا با رعایت مسائل قانونیُ شرعی و اخلاقی کلام و نوشته خود را با توهین و تهمت و پرداختن به نقاط مبهم و تاریک زندگی خصوصی افراد،آلوده نسازند ارادتمندشما رسول علی محبوب شماره تلفن تماس ۰۹۳۹۸۵۵۵۶۲۶و09145602660کانال تلگرام @naloosbas

Close
آخرین خبر با عنوان ، اولین جلسه کاری شهردارنالوس با شورای اسلامی شهر وپرسنل شهرداری در 1 ماه قبل منتشر شده است .
»   گفتوگو  »   سر بطری هایی که ویلچر می شوند!/گفتگوی اختصاصی هاژه با سپیده جلالی/متن و گفتگو: ایوب محمدنژاد
2,667 views
۱ آذر ۱۳۹۴ , ساعت ۲۰:۲۸
سر بطری هایی که ویلچر می شوند!/گفتگوی اختصاصی هاژه با سپیده جلالی/متن و گفتگو: ایوب محمدنژاد

سر بطری هایی که ویلچر می شوند!/گفتگوی اختصاصی هاژه با سپیده جلالی/متن و گفتگو: ایوب محمدنژاد

دختری که ازهیچ، ویلچر می سازد!!

متن و گفتگو: ایوب محمدنژاد

شاید اسم کمپین سربطری های پلاستیکی را شنیده باشید. کمپین مردمی که با جمع آوری سر بطری های پلاستیکی ( اعم از بطری های نوشابه، دوغ، آب معدنی، خمیر دندان، شیر، روغن، و …) و فروش آنها برای معلولین، ویلچر تهیه می کنند. این کمپین در سال ۱۳۹۲ توسط خانم سپیده جلالی دختر ۲۵ساله ی تبریزی، در ایران راه اندازی می شود. در همان اوایل با استقبال گرم توده مردم در شهرهای مختلف همراه می شود. و از طرف فعالان زیست محیطی و خیرین که هدف خود را انسان دوستانه (خیریه)، اجتماعی و محیط زیستی اعلام کرده اند به اوج خود می رسد۱۱۵۳۷

از آن جایی که من ودوستانم نیز در دانشگاه علوم پزشکی تبریز شروع به شبیه سازی همین کمپین در دانشگاه کردیم و یک سری موانع سر راهمان قرار گرفت که بعدا به آن اشاره خواهیم کرد، پیگیر مصاحبه با خانم جلالی بودیم و خوشبختانه توانستیم چند دقیقه ای به گفتگو راجع به کمپین بپردازیم

همراهمان باشید* خانم جلالی بیشتر خودتان را معرفی فرمایید:

من سپیده جلالی متولد سال ۱۳۶۷ در تبریز هستم. لیسانس علوم سیاسی دارم و در یک نشریه اقتصادی هم مشغول به کار هستم. پدرم ناشر و فعال اجتماعی و مادرم فعال اجتماعی هستند.

* ماجرای این  کمپین چیه؟

این اتفاقات بر میگردد به ۴ سال پیش که طی سفری که به ترکیه داشتم با چنین حرکتی آشنا شدم و همیشه گوشه ذهنم بود که موقعیتی پیش بیاید که من همشروعبه تفکیک زباله کنم.نهایتا در اسفند ماه سال ۱۳۹۲کار را آغاز کردم.

* سپیده جلالی دقیقا در ترکیه چی می بیند؟

آنجا یک مکان هایی را تعیین کرده بودند و مردم سر بطری های پلاستیکی را در آنجا می ریختند و بعدا من از طریق اینترنت و تلویزیون فهمیدم که این کار به ویلچر ربط داشته و پس از آن خودم خواستم در یک اشل متفاوت همان کار را شبیه سازی کنم.

* این را نفهمیدید که در ترکیه چه کسی و با چه هدفی این کمپین را  راه اندازی کرده بود؟

چرا، یک دانشجوی دندان پزشکی در شهر ازمیر، اما تا جایی که بدانم ایشان هم اولین کسی نبودند که در دنیا این کار را انجام داده ودر کشورهای مختلفی این کار صورت می گیرد.که هدفشان هم، تا جایی که اطلاع دارم ایجاد فرهنگ تفکیک از مبدا زباله بوده وهم اینکه کمکی هم به نیازمندان کرده باشند.

* از سرآغاز کار خودتان بگویید. از کی و کجا و با چه کسانی شروع کردید؟

من همیشه نسبت به پاکیزگی محیط زیست حساس بوده ام و بعدا که این اتفاقات را در ترکیه دیدم و خودم هم راجع به این مسئله اطلاعاتی را کسب نمودمدر اسفند ماه ۹۲ همراه با خانواده درپارکینگ خانه خودمان شروع کردیم و بعد به دوستان و افراد نزدیک هم گفتم. بعدا هم در فیس بوک پیجی را باز کردم واین کار را به مردم معرفی نمودم. چندی نگذشت مردم به طور خودجوش برای این کار داوطلب می شدند و طیف گسترده ای در سطح شهر حامی کمپین شدند و مراکزی هم،برای مکان جمع آوری و مشارکت بهترمردم،به صورت داوطلبانه اعلام  نمایندگی کردند. شکر خدا تاکنون ۶عدد ویلچر با جمع آوری این سر بطری ها خریداری کرده ایم و در آینده نزدیک این تعداد خیلی بیشتر خواهد شد.

* چرا فقط  سر بطری؟ خود بطری چی؟

از چندین جهت می توانیم اشاره کنیم، یکی اینکه چون کوچک و کم حجم هستند و جای کمی را می گیرند و مشارکت افراد زیادی را جلب می کند، خیلی راحت و آسان  بر هستند و خیلی ها می توانند در این کمپین شرکت کنند و اینکه سر بطری ها یک نماده برای متوجه کردن آدم ها جهت تفکیک زباله و اینکه از یک آشغال، ازهیچ، یک ویلچر تهیه کنیم.مردم را متوجه می کند و برایشان سوال پیش می آید که چرا فقط سر بطری؟ آن هم این چیز بی ارزش وقتی ارزشمند می شود قطعا جرقه ای خواهد بود برای برقراری کار های بهتر، و هم اینکه برای فرد سوال ایجاد می کند چرا خود بطری نه؟ وقتی می بینیم سر بطری بی ارزش، ارزشمند می شود قطعا به فکر بطری هم میفتیمبه فکر تفکیک زباله های دیگر هم، و اینجاست که جرقه فرهنگ تفکیک از مبدا زباله زده خواهد شد واین مردم هستند در قالب این کمپین مردمی،نسبت به محیط زیست خودشان احساس مسئولیت می کنند.من خودم دوست داشتم که نه تنها جمع آوری بطری ها را، در حوزه کمپین قرار دهم بلکه تمام زباله ها را تفکیک کنم و بازیافت شوند اما واقعیتش این کارها در قالب ریتمی مشابه سر بطری ها مقدور نیست.

* تعداد سر بطری های لازم جهت به حد نصاب رسیدن چند عدد است؟

تقریبا حدود صد هزار تا صد وپنجاه هزار عدد

* چرا؟

ما برای گرفتن یک ویلچر،حدودا به ۳۰۰کیلو سر بطری نیاز داریم که هر کیلو هم تقریبا۵۰۰عدد می باشد.

* سر بطری ها چطور به ویلچر تبدیل می شوند؟ 

ما سر بطری ها را از مراکز و مردم دریافت می کنیم و آنها را تفکیک رنگی کرده و دسته بندی شده به کارگاه بازیافت مواد پلاستیکی می فروشیم

* حتما پیدا کردن کارگاه و به توافق رسیدن هم کار مشکلی بوده؟

بله… خیلی گشتیم و خوشبختانه فرد مومنی بودند که چون از هدف ما مطلع گشتند خیلی خوب با ما تعامل کردند و ما به ایشان می فروشیم و هزینه ای که دریافت می کنیم وقف خرید ویلچر می کنیم.

* خب نمی شد بدون این کار، ویلچر خرید؟ چرا اینقدر خودتان را اذیت می کنید؟

این یک تیر و دو نشان هستش یعنی ما الان داریم با یک چیز خیلی بی ارزش یعنی زباله،یک چیز خیلی باارزش یعنی ویلچر می خریم و هم محیط زیست را سالم نگه می داریم و هم این که برای مردم سوال پیش میاد که در بالا عرض کردم. و به فکر تفکیک زباله می افتند که خودش خیلیه. کسانی هم بودند که می گفتند چرا این کار را انجام می دهید ما پول می دهیم ویلچر می دهیم که اگر من قبول می کردم الان بالای ۱۰۰ عدد ویلچر بدون اغراق می گویم خریداری کرده بودیم اما هدف چیز دیگری است که اشاره کردم.

* چرامعلولین؟ چرا ویلچر؟
من این کار را الگو برداری کردم و هیچ هم ناراضی و ناراحت نیستم چون این را در شهر خودم نیاز دیدم. چرا بچههای سرطانی نه؟ چرا تالاسمی نه؟ چرا فلانی نه؟برای اینکه من در شهری زندگی می کنم که این را بیشتر نیاز دیدم.
هر چند برای اکثر بیماران برای نیازمندان دیگر سازمان های حمایتی وجود دارد و این که قوی کار می کنند یا نه کاری ندارم اما برای معلولین بجز بهزیستی که خودش یک سازمان هست دیگرمرکزی برای معلولین نبوده. هرچند از ویلچرهایی هم که گرفتیم یکسری را هم به بیماران ام اس دادیم. در کل معلولین یا بهتر بگویم کسانی که به ویلچر نیاز دارند در اولویت هستند.
*کسانی را که احتیاج دارند چطوری پیدا می کنید؟
هیچ سازمانی به ما معرفی نمی کند بلکه فقط و فقط خود مردم هستند که معرفی می کنند و ما تحقیق می کنیم و بهشوناهدا می کنیم.
* شما دو سال هستش که مشغول به این کار هستید خیلی هم وقتتان را گرفته آیا فکر می کنید کاری که شروع کردید ودارید ا نجام می دهید ارزش این را داشته باشد؟
قطعا ارزشش را داشته. همیشه کارهای داوطلبانه مبتنی بر تحمل هزینه های مادی و معنوی و حتی هزینه های جسمی هستش. اما کسی که وارد چنین کار هایی می شود باید بداند که از این مشکلات مستثنی نیست اما وقتی نتیجه کارهایش را می بینید واینکه علاوه بر پاکسازی محیط زیست، آغازگر راه جدیدی برای جامعه هستی و اینکه همزمان با این ها
یک عده نیازمند،صاحب ویلچر می شوند بسیار خوشحال کننده و ارزشمند هستش.
هدف بعدی شما بعد این؟
هدف بعدی من هم فعلا توسعه کمی و کیفی همین کمپین هستش و اینکه تعداد بیشتری از افراد را وارد این کمپین کنیم و از لحاظ کیفی کار را بالا ببریم الان هم بعد از یکسال ما تفکیک رنگی سر بطری ها را شروع کرده ایم در واقع ما داریم زباله ها را کاملا تفکیک می کنیم تا بتوانیم خیلی بهتر و بیشتر ازشان استفاده کنیم و بهتر از ما بخرند.
این کمپین به سرعت در شهرهای دیگری راه پیدا می کند. با اسم های مختلف و اهداف متفاوت، هیچیک به شما وابسته نیستند؟
ازاینکه این کمپین در اکثر شهرها برگزار شده، خرسندم و بسیار حس خوبی دارم ولی هیچکدام به ما وابسته نیستند هرچند تاکید شده وابسته باشند اما هرکدام مستقل و با اسم های خاصی اما اهدافی تقریبا مشترک مشغول به اجرای این کمپین هستند. اگر وابسته می بود یک نوع مسئولیت رو دوش بنده قرار می گرفت. الان که در بسیاری از شهرها به صورت مستقل کار خودشان را به خوبی انجام می دهند.
* وقتی که بازتاب کارهایتان را می بینید چه احساسی دارید؟
حس خیلی خوبی به آدم دست می دهد همین که توانسته ای مفید باشی وآغازگر راهی جدید باشی وباعث شوی مردمانی با علایق و سلایق مختلف،از بچه های مدرسه گرفته تا پیر زنان وپیر مردان همه وهمه را زیر سقفی مردمی جمع کنی و توسعه دهنده ی مشارکت مردمی باشی، لذت بخش است.
* علوم سیاسی خوانده ای و سر از کار فرهنگی درآورده‌ای … یعنی چه؟
بله من از همان اوایل به کارهای فرهنگی علاقه داشتم و عرض کردم که پدر و مادرم نیز فعال اجتماعی هستند و دغدغه های آن ها رو من بی تاثیر نبوده و این که از همان اوایل کتاب های دکتر سریع القلم را می خواندم و من از نظر خودم به این نتیجه رسیده ام، از ماست که بر ماست و راهی که بشه یه کارهایی کرد از خود افراد و فرهنگ و اجتماع هستش که شروع می شود و اگر بتوانیم کاری کنیم در قالب شهروند بودن می توانیم
* در این مدت چه ارگان و سازمان هایی مشارکت کرده اند؟
هیچ سازمان و ارگانی حامی نبودند همه و همه مردم بودند و این مشارکت مردمی بوده که کمپین رو قوی و زنده نگه داشته و در این مورد انجمن رفتگران طبیعت که به تمیزی پارک ها و مکان های عمومی و محیط زیست می پردازند خیلی همکاری کردند و سر بطری ها را جمع آوری می کنند و برای کمپین می فرستند.

* شهرداری چی؟ آیا برای این موضوع به آنان مرجعه نکردید؟

نه من مراجعه نکردم چون اعتقاد دارم باید آن ها می آمدند و پیگیر می بودند. شهرداری در کل، در سطح شهر باکس هایی را قرار داده برای تفکیک زباله اما این که مردم دقیقا چکار کنند و چگونه از آن استفاده کنند وجود ندارد. اما وقتی خود شهروند در بطن قضیه قرار می گیرد و دچار سوال می شود که چکار می توانم انجام بدهم. دقیقا از این طریق می توان بهتر نتیجه گرفت و در قالب مردمی بودن خیلی بهتر نتیجه خواهد داد و کمپین های مردمی باید قالب مردمی بودنشان را حفظ کنند.

* به نظرشما اصلا از این قضیه آگاهی دارند؟

قطعا آگاهی دارند چون قضیه خیلی رسانه ای شد و تا الان من حدود ۲۰ الی ۳۰ تا مصاحبه داشته ام حتی در برنامه اقتصادی پایش قهرمان هفته انتخاب شدم و از طریق شبکه های اجتماعی هم خیلی این خبر پوشش داده شده.

* یک مدتی با اسم محک یا تبلیغ برای شرکت خاصی کار نمی شد؟ حتی یک مدتی یک کارخانه نوشابه این را تبلیغ کار خود قرار داده بود که هر کس ۳ سر بطری را که تحویل می داد یک نوشابه جایزه می گرفت آیا فکر نمی کنید این کارها برای کمپین تاثیر منفی داشته؟

یک شایعاتی بود که می گفتند این ها را برای بچه های سرطانی جمع آوری می کنند و این که ۳۰۰ عدد ببرید و یک ویلچر تحویل بگیرید اما ما پیگیر مسئله بودیم، متوجه شدیم که فقط در حد شایعه بوده و بس ، و از طریق ستاد مبارزه با چرندیاتهم سعی کردیم این موضوع را خنثی کنیم. اما این تبلیغات شرکت های نوشابه سازی هیچ ربطی به کار ما نداشته و ندارد. قطعا مردم وقتی این تبلیغات منفعت طلبانه بعضی ها را می شنوند یا این شایعات را،بدون شک در دیدگاهشان تاثیر می گذارد اما گفتم این کار مستقل از همه این هاست و کمپین کاملا مردمی است و خواهد بود و این را هم بدانید بدون این حواشی هم هیچگاهصددرصدمردم  از یک کار، راضی نخواند بود.

* موانعی بر سر راهتان نبوده؟

چرا قطعا مخالفت هایی شده، موانعی بوده و مشکلات متعددی وجود داشته وهیچ کاری را پیدا نمی کنید که صد در صد احاد مردم ازش راضی باشند واین طبیعیه واکنش های منفی همیشه هستش اما سعی کرده ام انتقاد پذیر باشم ودر عین حال نیز راهم را ادامه دهم.

ما از اول مهر خواستیم این کمپین را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز شبیه سازی کنیم و از خودمان شروع کردیم و به دوستان صمیمی گفتیم و قضیه رو شرح دادیم اما فکر کردم که بدون هماهنگی با دانشگاه کار نکنیم به همین خاطر به معاونت فرهنگی پیشنهاد دادیم و راه کار هم ارائه دادیم مبتنی بر اینکه چند عدد سطل زباله مخصوص سر بطری ها را در دفاتر خوابگاه قرار بدهند و دانشچو هر هفته یک بار(روزهای جمعه)سربطری های جمع آوری شده را در داخل سطل ها بریزند وچند پوسترهم برای اطلاع رسانی می خواستیم. پس از چند روز چشم انتظاری با بهانه اینکه این کار در حیطه کانون خیریه چتر سبز هستش خواستند آن را به حیطه ی کاری کانون بدهند که ما گفتیم که این کار مردمی هستش ونباید سر به هیچ کانون ونهادی باشد با پیگیری های مکرر این مشکل را حل کردیم

بعدا که خواستیم پوستر بگیرم به جای پوستر در یک برگه چندین سوال طرح کرده بودند از جمله این که،  چرا خود بطری را جمع نمی کنید که جوابش را فرمودید و این که می گفتند با این کار شما نوشابه خواری را ترویج می دهید و نوشابه هم کلی ضرر دارد و هم اینکه کلی هم وقت دانشجو جهت جمع آوری سر بطری ها تلف می شود.  ونتیجه ای که گرفتن دور از انتظارمان بود

به نظر شما این ترویج نوشابه خواری است؟

من دارم زباله تفکیک می کنم و تنها چیزی که می توانم بگویم این است که داریم یک بخش خیلی کوچک از زباله را جمع آوری و تفکیک می کنیم و نه کسی را تشویق به نوشابه خواری کرده ایم نه هیچی، همیشه هم بر این نکته تاکید داشتیم که اگر از یک بطری که احتمال می دهید چندین بار می توانید ازش استفاده کنید اصلا جایز نیست که سر آن بطری ها را جمع کنید.

تا حالا پیگیر نشدید یا تحقیقی مبنی بر این که آیا تولید نوشابه درکارخانه های نوشابه سازی در سطح شهر از زمان شروع کمپین به بعد زیاد شده، انجام نداده اید؟

تحقیقی انجام نشده اما من فکر نمی کنم از چندین لحاظ، چون این سر بطری هایی که میاد خیلی متفاوته از این لحاظ چون یک بخش عظیمی از آن ها از طبیعت جمع می شوند که اکثرا گلی و کثیف هستند در واقع همونایی هستش که در طبیعت رها شده اندو بخش دیگری هم از سلف ها و رستوران ها و منازل جمع آوری شده و این که صرفا درب بطری نوشابه نیست بلکه آب معدنی، روغن، شیر، حتی سر خمیر دندان هم جمع آوری میشه” پس ما داریم ترویج مسواک زدن هم می کنیم”!!

از سایر دانشگاه های دیگه به خوبی استقبال گردید. اما این که من تاکید بسیار داشته ام و دارم که این کمپین مردمی و مردمی هست به همین خاطر هستش.کار بسیار سختیه همین که مردم استقبال کردند و از خودشان شروع کردند و برایشان سوال و دغدغه شده  کافیه.

باید به چنین کسانی که اینچنین دغدغه اجتماع دارند آفرین گفت و این را هم عرض کنم اگر به قول بعضی از دوستانمان این ترویج نوشابه خواری هم باشد هر چند درد ما و جامعه ی ما نوشابه نخوردن نیست

اما باز وجود چنین کمپین هایی نشان از دغدغه ی مردم و نشان از احساس پا ک مردم دارد

و این جرقه ای است برای روشن شدن کمپین های دیگر که کارهای خوب می کنند و به فکر اجتماع هستند وقتی کسی می بیند فلانی در قالب یک فرد عادی چنین کار بزرگی را انجام می دهد پس به خودش می گوید من هم می توانم و آن هم کار دیگری انجام می دهد همان طور که من شاهد بودم در بین اعضای این کمپین، پزشکی حضور داشت که شروع کرد به هماهنگی دوستان پزشکش که ماهم بیاییم ویزیت رایگان به مردم نیازمند بدهیم که الان تعدادشان از ۳۰ پزشک گذشته

آیا همین کافی نیست که بگوییم سپیده جلالی دمت گرم؟؟

در آخرجا دارد از دوستان عزیزی که در این مصاحبه همراهم بودند نهایت تشکر وقدردانی را داشته باشم.

آقایان عبدالله خضری ومحمد زارعی

خانم ها فائزه رزقیان وعارفه آل رسول

منبع گفتگو: سایت خبری هاژه 

موضوعات قالب خبری مکس نسخه چهارم گفتوگو

گفتگو بارکاب زن ۹۷ ساله شهرنالوس/مام رحیم دوچرخه سوار۹۷ ساله
رحیم تبتج مشهور به مام رحیم شوفر نزدیک به 6دهه است که برای برطرف نمودن نیازهای بازاری خانواده اش بارکاب زدن بادوچرخه28 مسیرهای داخل شهرنالوس وحتی مسیر 10کیلومتری اشنویه ونالوس راطی میکند
نخستین جمعه بازار شهرستان بانه در شهر کانی سور افتتاح می شود
شهردار کانی سور با اشاره به اینکه نخستین جمعه بازار بانه در شهر کانی سور افتتاح می شود گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر کانی سور به عنوان پل ارتباطی شهرهای سردشت و ربط در آذربایجان غربی و همچنین سقز و بانه در کردستان این شهر ظرفیت خوبی را برای ایجاد جمعه بازار دارا است.
شیعری نوێی کوردی(به‌ره‌ی چوار)/ وتووێژ له‌گه‌ڵ د.مه‌سعوود بینه‌‌نده، کاوان محه‌مه‌دپوور
به شێوازی گشتی مه‎به‎ست له به‎ره‎ی چواره‎می شێعری کوردی چییه؟ – ئه‌گه‌ر ئاوڕێکی مێژوویی بده‌ینه‌وه یه‎که‎مین هه‌ڵبه‌ستی شیعری له پانتایی ئه‌ده‌بی کوردیدا، ده‎گه‎رێته‎وه بۆ ئه‎ده‎بی ئایینی یارسان، واته له سه‌ده‌ی یازده‌‌ی زایینی به‌دواوه که ڕه‌وتی ڕابوونه‌ فه‌رهه‌نگی و ئاینییه‌کاند به‌رهه‌ڵستی هه‌ژمۆنی فه‌رهه‌نگ و نه‌ریتی زاڵ ته‌وژمی زۆرتر ده‌گرێت
سایت وداع راه اندازی گردید/انتشارآگهی ترحیم وپیام تسلیت
به گزارش نالوس باس  یک دبیر بوکانی سایت وداع را جهت انتشارآگهی مجالس ترحیم وارسال پیام تسلیت راه اندازی نمود صدیق خضری درگفتگو بانالوس باس درباره معرفی سایت گفت: این سامانه در حال حاضر بنام "سایت ‏وداع " به نشانی اینترنتی " ‏www.vedae.ir‏ " با دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( مرکز فناوری ‏اطلاعات و رسانه های دیجیتال ) در دسترس همگان می باشد. ‏متن گفتگودرادامه مطلب

یک دیدگاه برای سر بطری هایی که ویلچر می شوند!/گفتگوی اختصاصی هاژه با سپیده جلالی/متن و گفتگو: ایوب محمدنژاد

 1. آذر کریمی
  0

  چقد خوبه
  دستش درد نکنه
  به نظرم یه سطل واسه سر بطری گذاشتن یکی هم واسه خود بطری میذاشتن بهتر بود
  ما که داریم سر بطری رو میبریم خب خود بطری رو هم میبریم

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


رفتن به نوارابزار