شنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۷

درباره ما

پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس با هدف اطلاع رسانی سریع و دقیق اخبار و رویدادهای ریز و درشت شهرنالوس و نیز شناساندن ظرفیت های توسعه ای و سرمایه های انسانی منطقه و ایجاد محیطی مناسب در فضای مجازی برای تمام سرابی های کره خاکی از سوی ایجانب رسول علی محیوب راه اندازی شده است با استعانت از درگاه ایزد منان و به حول و قوه الهی و کمک و مساعدت دوستان و به پشت گرمی کاربران و مخاطبان فعال و بزرگوارمان پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس را راه اندازی کردم گرچه هنوز در ابتدای راهم و نقص هایم بر داشته هایم می چربد اما بسیار امیدوارم که با دعای خیر شما و حمایت های بیدریغ اصحاب رسانه و فرهنگ شهرنالوس ومنطقه بتوانم رفته رفته بر نقاط قوت خود افزوده و داشته هایی قابل قبول برای مخاطبان خود عرضه بدارم نالوس باس برای اولین باردرشهرنالوس درقالب یک وبلاگ فعالیت خودرا آغاز نموده وهمیشه خودرامدیون حمایت مخاطبین خودمیداند منشور کاری پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس این وب سایت که با مساعی علاقمندان به عرصه رسانه و مطبوعات پایه ریزی شده خود را متعهد به رعایت منشور کاری ترسیم شده با کمک دوستان می داند و در این مسیر گام برخواهد داشت. ۱-ما ازشهرنالوس ومنطقه .استان آدربایجان غربی خواهیم نوشت و از داشته هایش ما از ظرفیت ها وپتانسیل های بالقوه و بالفعل منطقه خواهیم گفت و خواهیم نوشت البته معرفی استعدادها مختص به معرفی داشته های طبیعی و تاریخی و گردشگری نبوده بلکه جایگاه ویژه ای برای سرمایه های انسانی شهرستان اشنویه وشهر نالوس باز خواهیم کرد با ذکر این نکته که چه انهایی که درجغرافیای منطقه ماندگار شده اند و چه انهایی که در جغرافیایی دیگر ساکن شده اند اما دل در گرو شهر و زادگاهشان دارند . ۲-ما خود را شرعا و قانوناموظف به رعایت قوانین و مقرارت مندرج و مصوب جمهوری اسلامی ایران دانسته و هر انکه خواهیم نوشت در چارجوب های تعیین شده خواهد بود. ۳-همواره تلاش خواهیم کرد تا ضمن پرداختن همه جانبه به مسائل سیاسی اجتماعی و فرهنگی شهر به خصوص در ایام پرهیاهوی انتخاباتی از ورود مصداقی به ان خودداری کنیم و در عین رعایت بی طرفی فعالانه ؛مسائل ریز و درشت انتخابات را رصد کنیم. ۴-۴-یکی از بخش های مهم پایگاه حبری تحلیلی نالوس باس بخش نظرات و حرف های مخاطبان فعالمان خواهد بود ما خود را متعهد به ایجاد فضایی برای همفکری گفتگو و تشریک مساعی همه سرابی ها دانسته اما از این بزرگواران نیز می خواهیم تا با رعایت مسائل قانونیُ شرعی و اخلاقی کلام و نوشته خود را با توهین و تهمت و پرداختن به نقاط مبهم و تاریک زندگی خصوصی افراد،آلوده نسازند ارادتمندشما رسول علی محبوب شماره تلفن تماس ۰۹۳۹۸۵۵۵۶۲۶و09145602660کانال تلگرام @naloosbas

Close
آخرین خبر با عنوان ، تاثیر ونقش رسانه و فضای مجازی در حاکمیت/ فاتح کردی نالوس در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   مقالات  »   حفاظت از محيط زيست و فرهنگ استفاده از طبيعت
603 views
۴ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۴۲
حفاظت از محیط زیست و فرهنگ استفاده از طبیعت

گردآوري: عباس خالقي نژاد

حفاظت از محیط زیست و فرهنگ استفاده از طبیعت

بر اساس گزارشهاي موجود بيشترين آمار سرطان پوست در كشور استراليا ديده شده كه علت آنرا وجود سوراخ لايه ازن بر فراز اين قاره دانسته‌اند. عده‫اي نيز تغييرات اقليمي مانند خشكسالي‌ها و باران‫هاي مخرب را ناشي از همين عوامل مي‌دانند

  برای عضویت درکانال تلگرام  لایانگرانی ئه نجومه نی ژینگه پاریزی شنوبرروی (ژینکو )کلیک کنید

 

عبارت حفاظت از محیط زیست، در دوره‌ای که ما به مدرسه می‌رفتیم، شاید حتی به گوشمان هم نخورده بود. در آن زمان کسی نگران طبیعت و محیط زیست نبود. فکر می‌کردیم آزادیم هر طور می‌خواهیم و می‌توانیم، از طبیعت بهره‌برداری کنیم، مصرف بیشتر یعنی رفاه بیشتر. بحث سهم آیندگان از طبیعت برای بسیاری از ما بی‫معنا بود.                

اکنون روزگار دیگری است. هر چند بسیار دیر، اما بهر حال، دریافته‌ایم که استفاده از طبیعت حدی دارد و اگر به تعادل دیرپای آن زیان برسانیم، با آلودگی محیط زیست و کمبود منابع طبیعی روبرو خواهیم شد. به علاوه خطرات زیست محیطی زیادی انسان‌ها را تهدید می‌کند مانند باران‌های اسیدی، تخریب لایه ازن، گرم شدن هوای کره زمین و ذوب‌شدن یخ‌های قطب که می‌تواند موجب فرو رفتن بخشی از سواحل به زیر آب باشد.

 

همه ساله بیش از ۳۰ میلیون تن دی اکسیدکربن با استفاده از سوخت‌های فسیلی، قطع ‌کردن درختان و سوزاندن آنها وارد هوای اطراف ما می‫شود. طی سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ آثار مخرب آدمی بر محیط زیست چهار برابر بیشتر شده است و سالانه حدود ۳ تا ۱۰ تن مواد سمی وارد خاک و آب و هوای کشور ما می‫شود.
این موارد و هزاران مورد دیگر و خطراتی که از این ناحیه نسل بشر را تهدید می‫کند موجب نگرانی همه شده، از این رو کنفرانسهای زیادی برای بررسی و چاره اندیشی در سطح وزرا و سران کشورها تشکیل شده است.
آلودگی ناشی از فعالیت‌های صنعتی نه تنها به محیط زیست، انسان و طبیعت آسیب می‌رساند بلکه روند فرسایش آثار باستانی را نیز بقدری سرعت می‌بخشد که می‫توان نام تخریب بر آن گذاشت، مانند آنچه برای کتیبه بیستون در حال رخ دادن است.
«تو که زین پس این دیپی را که من نوشته‫ام و این پیکره‫ها را ببینی آنها را تباه مکن، تا بتوانی آنها را نگاه دار»                       داریوش ـ کتیبه بیستون
با توجه به اهمیت موضوع محیط زیست و لزوم توجه به آن کنفرانسی در استکهلم در سال ۱۹۹۲ برگزار و عبارت (( تنها یک کره زمین داریم)) به عنوان شعار کنفرانس برگزیده شد. در این سال کنفرانس محیط زیست با حضور سران ۱۴۰ کشور دنیا در ریودوژانیرو برگزار و یکی از بندهای آن به محیط زیست اختصاص یافت.
علاوه بر آن موضوع اصل ۱۲ بیانیه ریو مربوط به تدوین استانداردهای زیست محیطی، توسعه پایدار و تجارت آزاد جهانی می‌باشد. منظور از توسعه پایدار آن است که در روند توسعه علاوه بر بر‌آورده کردن نیازهای نسل کنونی،حقوق و توانایی‌های لازم برای نسل‌های آینده در جهت برآورده کردن شرایط ادامه حیات فراهم باشد.
در این استاندارد از سازمانها خواسته شده تا جنبه‫ها و پیامدهای زیست محیطی ناشی از فعالیتهای خود را شناسایی نموده و آنها را در کنترل داشته باشد.
در همین سال استانداردBS 7750 تدوین و به صورت آزمایشی به مدت دو سال به اجرا گذاشته شد.
-چهار سال بعد مؤسسه بین‫المللی ISO استاندارد ایزوی۱۴۰۰۱:۱۹۹۶  را منتشر کرد. ویرایش جدید این استاندارد ایزوی ۱۴۰۰۱:۲۰۰۴می‌باشد که در این استاندارد محیط زیست چنین تعریف می‌شود:
محیطی شامل هوا، آب، خاک، منابع طبیعی، گیاهان، جانوران، انسان‌ها و روابط متقابل بین آنها که ‌سازمان در آن فعالیت می‌کند. در این استاندارد از سازمان‌ها خواسته شده تا جنبه‌ها و پیامدهای زیست‌محیطی ناشی از فعالیت‌های خود را شناسایی نموده و در کنترل داشته باشد. جنبه‌های زیست‌محیطی به بخشی از فعالیت‌ها، محصولات یا خدمات سازمان گفته می‌شود که بر محیط‫زیست اثر داشته باشد. به هر تغییر در محیط زیست اعم از مطلوب یا نا‌مطلوب، که تمام یا بخشی از آن ناشی از جنبه‌های زیست‌محیطی یک سازمان باشد، پیامد زیست محیطی می‌گویند.
در بند ۴-۳-۱ استاندارد از سازمان‌ها خواسته شده روش(های) اجرایی مدونی ایجاد، استقرار و نگهداری نمایند که در آن چگونگی شناسایی و کنترل جنبه‌های زیست محیطی فعالیت‌ها، محصولات و خدمات سازمان مشخص و نحوه کنترل آنها نیز معین شده باشد. این موارد می‫تواند شامل موارد زیر باشد:
الف) انتشار آلاینده‌ها به هوا، (دود و گازهای خروجی کارخانه‌ها و خروجی اگزوز اتومبیل‌ها)
ب) تخلیه آلاینده‌ها به آب(مانند فاضلاب‌های انسانی و صنعتی که وارد آب‌های زیرزمینی و رودخانه‌ها می‌شود)
ج) تخلیه آلاینده‌ها به خاک، (انواع روغنها، مواد نفتی، زباله‫های بیمارستانی، نخاله‌های ساختمانی و …)
د) مصرف مواد خام و منابع طبیعی
هـ) مصرف انرژی
و) انرژی آزاد شده (گرما، تشعشع، ارتعاش)
ز) اتلاف‌ها و محصولات جانبی و ….
با توجه به موارد فوق همه سازمانهای صنعتی و خدماتی از یک کارخانه بزرگ که حجم زیادی آلودگی را وارد محیط زیست می‫کند، تا یک کارگاه کوچک تعمیرات اتومبیل که روغنها و ضایعات خود را در محیط زیست رها می‫کند یا من و شما که در خانه زباله تولید می‫کنیم، همه در برابر محیط زیست مسئول هستیم و لازم است در ارتباط با فرهنگ استفاده از محیط زیست در سطح عموم آموزشهای لازم داده شود چرا که همه ما هر وقت که مجال و فرصتی پیدا کنیم به دامن طبیعت پناه می‌بریم هیچ فکر کرده‌ایم با این برخوردی که ما با طبیعت داریم، چند سال دیگر می‫توانیم گوشه دنجی خالی از آلودگی پیدا کنیم؟
پس لازم است:
هنگام عزیمت جهت گذراندن اوقات فراغت در طبیعت و پارکها کیسه زباله با خود به همراه داشته باشیم.
– در پارکها و عرصه‫های طبیعی از مواد غذایی و فرآوردهایی که زباله کمتری تولید می‫کنند استفاده کنیم.
– در مسیر مراجعه به طبیعت و در سایر مسافرتها از انداختن هر گونه زباله در جاده‫ها خودداری کنیم.
– از پراکندن زباله خود در طبیعت پرهیزکنیم.
– از نصب چادر و گستردن زیرانداز بر روی رستنی‫ها و بستن چادر به شاخه‫های درختان خودداری نماییم.
– از  آتش‌افروختن و گذاردن اجسام داغ  روی  رستنی‌ها خودداری نمائیم.
– از شکستن‌ شاخه  درختان و  و بوته‫ها،  کندن و سوزاندن ‌آنها پرهیز کنیم.
– از صید، شکار و آزار و اذیت پرندگان، حشرات و سایر موجودات زنده منطقه جداً خوداری نمائیم.
– با ایجاد نکردن آلودگی صوتی، ‌آرامش طبیعت را بهم ‌نزنیم.
– از بردن وسایل نقلیه موتوری بر روی رستنی‫ها و مراتع پرهیزنمائیم.
– در هنگام مراجعت از طبیعت و پارکها نسبت به جمع‫آوری و انتقال زباله‌های خود و اطراف منطقه اقدام نمائیم.
– در هنگام ترک محل از خاموش شدن آتشی که برافروختیم اطمینان حاصل کنیم.
کانال تلگرام

موضوعات قالب خبری مکس نسخه چهارم مقالات

جامعه ایرانی درگیر حاشیه به جای متن (نقدی بر اظهار نظر فوتبالی دکتر علی مطهری )
جام جهانی با همه افت و خیزها و اتفاقاتش از سربی چتر مهمانان ولادمیر پوتین در اختتامیه گرفته تا خوش و بش های مادرانه رییس جمهور کرواسی و اشکهای سعود و حذف بازیکنان تیمها .ولی آنچه در این چند روز توجه جامعه ایرانی را معطوف به خود کرده اظهار نظر نماینده توانمند و علم مداری بنام دکتر علی مطهری است
کور سوی امید برای اقلیت ،اکثریتی یادداشتی از فاتح کردی
استاندار آذربایجان غربی و دولت دوازدهم به خوبی به این واقعیت واقف است که توجه به فرهنگها و گویشهای اقوام به صورت عملی در استان میتواند به عنوان یک دغدغه اقوام، تاثیر چشم گیری در ...
کور سوی امید برای اقلیت ،اکثریتی یادداشتی از فاتح کردی
ابتدا چنین به نظر می آمد که پیشرفت رسانه های ماهواره ای، پدیده ای کاملا مطلوب و عاری از خطاست و برای تحقق دهکده جهانی، لازم و ضروری است.
مقاله امام جمعه نالوس به مناسبت سالروز درگذشت شاعر نامدار کورد “هیمن موکریانی
ومن آیاتە خلق السموات والارض واختلاف السنتکم و الوانکم فی ذلک لٱیات للعالمین "سوره روم ٱیه۲۲"? و از نشانەهای قدرت او،آفرینش آسمانها و زمین و اختلاف زبانها و رنگهای شماست یقینا درین امر نشانەهایی برای عالمیان وجود دارد