دوشنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۹۸

درباره ما

پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس با هدف اطلاع رسانی سریع و دقیق اخبار و رویدادهای ریز و درشت شهرنالوس و نیز شناساندن ظرفیت های توسعه ای و سرمایه های انسانی منطقه و ایجاد محیطی مناسب در فضای مجازی برای تمام سرابی های کره خاکی از سوی ایجانب رسول علی محیوب راه اندازی شده است با استعانت از درگاه ایزد منان و به حول و قوه الهی و کمک و مساعدت دوستان و به پشت گرمی کاربران و مخاطبان فعال و بزرگوارمان پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس را راه اندازی کردم گرچه هنوز در ابتدای راهم و نقص هایم بر داشته هایم می چربد اما بسیار امیدوارم که با دعای خیر شما و حمایت های بیدریغ اصحاب رسانه و فرهنگ شهرنالوس ومنطقه بتوانم رفته رفته بر نقاط قوت خود افزوده و داشته هایی قابل قبول برای مخاطبان خود عرضه بدارم نالوس باس برای اولین باردرشهرنالوس درقالب یک وبلاگ فعالیت خودرا آغاز نموده وهمیشه خودرامدیون حمایت مخاطبین خودمیداند منشور کاری پایگاه خبری تحلیلی نالوس باس این وب سایت که با مساعی علاقمندان به عرصه رسانه و مطبوعات پایه ریزی شده خود را متعهد به رعایت منشور کاری ترسیم شده با کمک دوستان می داند و در این مسیر گام برخواهد داشت. ۱-ما ازشهرنالوس ومنطقه .استان آدربایجان غربی خواهیم نوشت و از داشته هایش ما از ظرفیت ها وپتانسیل های بالقوه و بالفعل منطقه خواهیم گفت و خواهیم نوشت البته معرفی استعدادها مختص به معرفی داشته های طبیعی و تاریخی و گردشگری نبوده بلکه جایگاه ویژه ای برای سرمایه های انسانی شهرستان اشنویه وشهر نالوس باز خواهیم کرد با ذکر این نکته که چه انهایی که درجغرافیای منطقه ماندگار شده اند و چه انهایی که در جغرافیایی دیگر ساکن شده اند اما دل در گرو شهر و زادگاهشان دارند . ۲-ما خود را شرعا و قانوناموظف به رعایت قوانین و مقرارت مندرج و مصوب جمهوری اسلامی ایران دانسته و هر انکه خواهیم نوشت در چارجوب های تعیین شده خواهد بود. ۳-همواره تلاش خواهیم کرد تا ضمن پرداختن همه جانبه به مسائل سیاسی اجتماعی و فرهنگی شهر به خصوص در ایام پرهیاهوی انتخاباتی از ورود مصداقی به ان خودداری کنیم و در عین رعایت بی طرفی فعالانه ؛مسائل ریز و درشت انتخابات را رصد کنیم. ۴-۴-یکی از بخش های مهم پایگاه حبری تحلیلی نالوس باس بخش نظرات و حرف های مخاطبان فعالمان خواهد بود ما خود را متعهد به ایجاد فضایی برای همفکری گفتگو و تشریک مساعی همه سرابی ها دانسته اما از این بزرگواران نیز می خواهیم تا با رعایت مسائل قانونیُ شرعی و اخلاقی کلام و نوشته خود را با توهین و تهمت و پرداختن به نقاط مبهم و تاریک زندگی خصوصی افراد،آلوده نسازند ارادتمندشما رسول علی محبوب شماره تلفن تماس ۰۹۳۹۸۵۵۵۶۲۶و09145602660کانال تلگرام @naloosbas

Close
آخرین خبر با عنوان ، مرکز نیکوکاری خیّرین شهرنالوس افتتاح گردید در 1 ماه قبل منتشر شده است .
»   اخبارشهر نالوس  »   تردیدهای فراوان در مورد سلامت نان گران و بی‌کیفیت/ مشاهده ماده خطرناک و سرطان‌زا در نان سنتی مصرفی مردم
619 views
۵ شهریور ۱۳۹۴ , ساعت ۱:۳۶
تردیدهای فراوان در مورد سلامت نان گران و بی‌کیفیت/ مشاهده ماده خطرناک و سرطان‌زا در نان سنتی مصرفی مردم

تردیدهای فراوان در مورد سلامت نان گران و بی‌کیفیت/ مشاهده ماده خطرناک و سرطان‌زا در نان سنتی مصرفی مردم

ششمین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران که برابر دستورجلسه خود قرار بود وضعیت کنونی تولید نان صنعتی در کشور را مورد بررسی قرار دهد، علاوه بر موضوع اصلی به موضوع سلامت نان پرداخت و مشاور رییس سازمان استاندارد اعلام کرد که در نان سنتی مصرفی مردم، بلانکیت مشاهده شده که ماده‌ای خطرناک و سرطان‌زاست.

43522_357

در ابتدای این نشست کاوه زرگران به اختلافی که روی تعیین قیمت شیر بین دامداران و صنایع لبنی وجود دارد، اشاره و عنوان کرد که اکنون نمایندگان این دو صنعت با حضور نمایندگان دولت در حال بحث و بررسی برای به نتیجه رساندن این مساله هستند.
به گزارش ایسنا، به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران قیمت تعیین شده برای شیر هر کیلوگرم ۱۴۴۰ تومان از سوی دامداران است که این قیمت مورد پذیرش صنایع لبنی قرار نگرفته است.
زرگران هم‌چنین گریزی به توصیه‌های رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در مورد استفاده از شیر پاستوریزه زد و اعلام کرد که دیناروند با هشدار نسبت به بروز بیماری تب مالت، توصیه کرده است که مردم حتما شیر پاستوریزه مصرف کنند.
او پس از این سخنان به دستور جلسه ششمین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی پرداخت که بحث و تبادل‌نظر در مورد سلامت نان بود.
زرگران با بیان این که ۴۳ درصد کالری خانوار شهری و ۵۶ درصد کالری خانوار روستایی کشور از نان تأمین می‌شود، گفت: در حال حاضر در شهر تهران ۸۰۰۰ واحد تولید نان وجود دارد اما تردیدهای فراوانی در مورد سلامت نان وجود دارد که کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران امیدوار است بتواند با پرداختن به این مساله گامی در جهت سالم‌سازی بیشتر و فزایش کیفیت نان به عنوان قوت لایموت مردم بردارد.
او عنوان کرد که در این مبحث پرداختن به نان صنعتی و مجموعه قوانینی که در سال‌های ۷۹، ۸۰ و ۸۶ در این مورد تصویب شده نیز ضروری است.
به جای نانوایی، برج و مرکز تجاری ساختند
مهدی خان‌محمدی، یکی از فعالان حوزه تولید نان صنعتی نیز با اشاره به سوءاستفاده‌ای که از قانون مصوب بودجه در سال‌های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ صورت گرفته است،‌ گفت: برابر این قانون قرار بود به واحدهای نان صنعتی که ظرفیت تولید پنج تن نان در روز را داشته باشند در مناطق مختلف شهر تهران زمین واگذار کنند اما از میان تمام کسانی که برای این کار زمین در اختیار گرفتند تنها سه واحد وارد تولید نان صنعتی شدند و بقیه از این زمین استفاده‌های دیگری کردند.
وی افزود: زمین‌هایی که قرار بود در آن واحد نان صنعتی تاسیس شود تبدیل به مرکز تجاری، مرکز خرید و یا مجتمع مسکونی در شهرآرا، آریاشهر، مینی‌سیتی، نیاوران و … شد.
خان‌محمدی در ادامه با اشاره به روند طولانی کار روی تدوین آیین‌نامه برای قانون مصوب سال ۱۳۸۶ از عدم‌اجرایی شدن آن به خاطر سلیقه شخصی یک نفر انتقاد کرد.
او گفت: وقتی این قانون در سال ۱۳۸۶ تصویب شد ما یکسال روی تدوین آیین‌نامه آن کار کردیم و در نهایت قرار شد هر چهار تا پنج نانوایی در تهران یک واحد صنعتی احداث کنند و از نانوایی‌های خود به عنوان فروشگاه این محصولات استفاده کنند. برای این کار نیز ۱۰ درصد سرمایه را باید خودشان تامین می‌کردند و ۹۰ درصد بقیه از طریق سیستم بانکی تامین می‌شد.
خان‌محمدی افزود: این قانون در شرکت بازرگانی دولتی ایران متوقف و زمین‌گیر شد در حالی که هزار میلیارد تومان بودجه ریالی سالانه و ۵۰۰ میلیون دلار بودجه ارزی سالانه برای این اجرا در نظر گرفته شده بود. اکنون بخش خصوصی باید از دولت یازدهم پیگیر باشد که تکلیف آن زمین‌هایی که برای احداث کارخانه نان صنعتی اختصاص داده شد و بودجه‌ای که برابر قانون سال ۸۶ برای تولید واحدهای ۲۰ تنی تخصیص یافت از کجا سر در آورده است.
وی تاکید کرد که کمیسیون کشاورزی، آب و صناع غذایی اتاق تهران به عنوان نماینده بخش خصوصی باید به جد پیگیر این مساله باشد.
پس از این سخنان زرگران نیز توضیح داد که با کمک بند یک تبصره پنج قانون بودجه سال ۱۳۸۰ حدود ۳۰۰ واحد تولید نان صنعتی با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن در کشور ایجاد شد که تنها ۵۰ واحد موفق به تداوم کار شدند و بقیه خیلی زود به کار خود خاتمه دادند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران گفت: در طرح تفصیلی شهر تهران در هر منطقه، زمینی برای احداث کارخانه نان صنعتی اختصاص داده شده است که متاسفانه بسیاری از این زمین‌ها بعد از واگذاری دچار تغییر کاربری شده‌اند.
او افزود: مطابق بند «ی» تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۸۰ نباید به این زمین‌ها اجازه تغییر کاربری داده شود و هر زمینی که برای اجرای کاری غیر از احداث واحد نان صنعتی مورد استفاده قرار گرفته باشد بازپس گرفته شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران هم‌چنین به قانون سال ۱۳۸۶ اشاره کرد که با اجرای آن ۲۴ واحد تولید نان صنعتی با جانمایی نادرست احداث شد که از این بین تنها یک یا دو کارخانه آن هم با ظرفیت بسیار پایین به کار خود ادامه می‌دهند.
زرگران گفت: اجرای بد این قانون از سوی شرکت بازرگانی دولتی باعث هدررفت سالانه هزار میلیارد تومان سرمایه شد.
به گفته زرگران برابر این قانون به واحدهایی با تولید روزانه ۲۰ تن نان صنعتی تسهیلات پرداخت شد بدون این که بازار مصرف این واحدها دیده شود.
او توضیح داد که یک کارخانه در آمل با صرف هزینه ۱۵ میلیون یورویی خط تولیدی ۲۰ تنی از اروپا وارد و راه‌اندازی کرد اما به دلیل نبود بازار مصرف، این خط پنج سال بدون تولید مانده است و با دستگاه‌های معمولی و سنتی روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلو نان صنعتی تولید می‌کند.
زرگران در پایان این بخش از سخنان خود گفت: در حالی که قرار بود تا پایان سال ۱۳۹۴ حدود ۴۰ درصد از نان مصرفی مردم در کشور از نان صنعتی تامین شود، تا امروز سهم نان صنعتی از کل نان مصرفی کشور کمتر از دو درصد است.
غلامرضا قاسم‌پور، مشاور رئیس سازمان استاندارد سخنانش را با این گزاره آغاز کرد که نان در ایران گران و بی‌کیفیت است، با اشاره به هزینه‌ای که در دولت برای اختصاص یارانه به نان خرج می‌شود هزینه تمام شده نان را بالا و محصول نهایی را بی‌کیفیت خواند.
قاسم‌پور با بیان این که بیش از ۹۰ درصد نان مصرفی مردم را چهار گروه نان لواش، تافتون، سنگک و بربری تشکیل می‌دهد گفت: در نان سنتی مصرفی مردم، بلانکیت مشاهده شده که ماده‌ای خطرناک و سرطان‌زاست.
وی اعلام کرد که ماده بلانکیت برای سفید شدن نان و نرم کردن بافت آن به کار می‌رود و در دو نوع چینی با قیمت ۸۵۰۰ تومان و آلمانی با قیمت ۹۵۰۰ تومان در بازار موجود است.
قاسم‌پور افزود: در حال حاضر جوش شیرین و بلانکیت با هم در رقابت برای ناسالم‌ کردن نان هستند. از طرفی نمکی که در نانوایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد نمک تصفیه نشده و ناخالص است.
او غیراستاندارد بودن ماشین‌های پخت نان را معضل دیگری عنوان کرد که باعث ورود عناصر ناسالم به نان در حین پخت می‌شود.
قاسم‌پور با اشاره به یارانه‌ای که دولت به سوخت نانوایی‌ها می‌دهد گفت: محاسبه شده است که اگر دولت خودش ماشین استاندارد و سالم برای پخت نان را بخرد و رایگان به نانوایی‌ها بدهد مقرون به صرفه‌تر از پرداخت یارانه سوخت به ماشین‌های پخت غیراستاندارد است.
قاسم‌پور با بیان این که سازمان استاندارد متولی تدوین و نگارش استانداردهاست و کنترل پایبندی واحدهای صنفی از جمله نانوایی‌ها به این استانداردها جزو وظایف بهداشت محیط است گفت: در تمام دنیا همه مشاغل سالانه یکبار برای تمدید پروانه کار خود ملزم به گذراندن دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت هستند اما ما برای نانوایان هیچ‌گونه آموزشی نداریم. به همین دلیل است که یک فرد آگاه و سودجو به راحتی می‌تواند آنها را به استفاده از بلانکیت ترغیب کند.
مشاور رئیس سازمان استاندارد افزود: بلانکیت یک ماده صنعتی است و مشخص است که خود نانواها و افراد عادی جامعه این ماده و کاربردهایش را نمی‌دانند. لذا حتما این ماده از طریق فردی آگاه که ممکن است از طریق فروش این ماده سود می‌برد به نانوایی‌ها معرفی شده است. ضمن این که بلانکیت در داخل کشور تولید نمی‌شود و برای مصارف صنعتی نیز از خارج از کشور وارد می‌شود.
او در پایان سخنان خود عنوان کرد که راه‌های بهتر و سالم‌تری پیش روی نانوایان برای نرم کردن بافت نان وجود دارد از جمله افزودن مقداری ویتامین C یا استفاده از مقداری پودر کیوی که می‌تواند مشکل خمیر را حل کند.
او هم‌چنین عنوان کرد که برخی نان‌های صنعتی نیز افزودنی‌هایی دارند که نمی‌تواند مجاز باشد چون گاها دیده شده است که یک نان صنعتی بعد از گذشت یک تا دو ماه از تاریخ تولیدش کپک نمی‌زد و این اتفاق غیرممکن است مگر این که افزودنی‌ها و نگهدارنده‌هایی به نان اضافه شده باشد که قطعا غیرمجاز است.
زهره پوراحمدی، کارشناس فرآورده‌های آردی، شیرینی و شکلات سازمان غذا و دارو، عنوان کرد که گزارشی از وجود بلانکیت در آرد کارخانجات کشور به این سازمان نرسیده است. پوراحمدی با اشاره به غنی‌سازی آرد با آهن و اسید فولیک، که یک تجربه بین‌المللی است، گفت: غنی‌سازی آرد باعث شده است تا کم‌خونی ناشی از فقر آهن حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد در کشور کاهش یابد که دستاورد خوبی به حساب می‌آید اما این فرآیند منجر به مثبت شدن بلانکیت در آرد نمی‌شود و اگر سازمان استاندارد معتقد به وجود این ماده در آردهای خبازی است افزودن آن در جایی غیر از کارخانه صورت گرفته است.
این کارشناس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که مسوولیت نان سنتی با این سازمان نیست اما با این حال طرحی توط کارشناسان این سازمان برای ارتقای سلامت نان سنتی تدوین شده است.
در ادامه این نشست، مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو نیز تایید کرد که آردهای صنعتی فاقد بلانکیت هستند و افزودن این ماده به آرد در مرحله‌ای بعد از کارخانه و احتمالا در خود نانوایی‌های انجام می‌گیرد.
سید هدایت حسین با اعلام این که ۷۲ هزار واحد تولید نان سنتی در کشور وجود دارد، گفت: این تعداد بالای واحدهای تولید نان سنتی دسترسی مردم به نان را تسهیل اما نظارت و کنترل را برای سازمان‌های نظارتی سخت کرده است.
حسینی نیز با تایید لزوم آموزش برای نانوایان عنوان کرد که باید مشوق‌هایی برای واحدهایی که نان سالم تولید می‌کنند در نظر گرفته شود و از طرفی به مصرف‌کننده نیز اعلام شود که کالاهای با ریسک بالا که دارای چربی، نمک و شکر فراوان دارند هزینه‌های بیشتری برای آنها در برخواهد داشت.
محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران استفاده از بلانکیت یا همان جوهرقند را یک نگرانی و دغدغه مهم توصیف کرد و گفت: زمانی که آرد غنی می‌شود، تولید نان لواش و تافتون برای نانوایی‌ها سخت می‌شود و این تولیدکنندگان از موادی برای نرم کردن آرد استفاده می‌کنند که در این زمینه باید حتماً نظارت و آموزش توأم وجود داشته باشد.
رئیس انجمن آردسازان با اشاره به سخت‌گیری‌هایی که در مورد کارخانجات آرد صورت گرفته است، گفت: کارخانجات آرد ملزم شده‌اند همه آزمایشگاه داشته باشند و کیفیت آرد خود را آزمایش کنند. ما نیز با هر تخلفی برخورد می‌کنیم اما سازمان‌های نظارتی نتوانسته‌اند روی عملکرد ۷۲ هزار واحد تولید نان سنتی نظارت داشته باشند.
مرتضوی افزود: همان‌طور که سازمان‌های نظارتی موفق نشدند با استفاده از جوش شیرین در نان برخورد کنند، این مساله به رعایت سایر مسایل بهداشتی نیز از جمله بلانکیت سرایت کرده است. متاسفانه نانوایی‌های از این تکثر و تعداد بالا استفاده می‌کنند و اقداماتی انجام می‌دهند که سلامت نان را از بین می‌برد اما برخوردی صورت نمی‌گیرد.
رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران خواستار کنترل و نظارت جدی روی عملکرد تولیدکنندگان نان سنتی شد و گفت: سازمان‌های نظارتی باید نانوایی‌ها را ملزم به استفاده از ماشین پخت استاندارد بکنند و جلوی استفاده از بلانکیت و جوش شیرین را بگیرند.
او هم‌چنین عنوان کرد که لازم است به نانواها راه‌حل‌های جایگزینی مثل استفاده کیوی برای نرم کردن بافت نان آموزش داده شود.

موضوعات قالب خبری مکس نسخه چهارم اخبارشهر نالوس

مرکز نیکوکاری خیّرین شهرنالوس افتتاح گردید
مرکز نیکوکاری خیّرین شهرنالوس با حضور رییس مشارکتهای  مردمی کمیته امداد امام خمینی استان،رئیس کمیته امدادشهرستان اشنویه ، به همراه جمعی از مسئولین کمیته امدادوجوانان خیّراین شهر افتتاح گردید
پیام تبریک شورای اسلامی وشهردارنالوس به مناسبت میلاد حضرت رسول اکرم
شورای اسلامی شهروشهردارنالوس طی پیامی  فراررسیدن میلاد باسعادت منجی عالم بشریت حضرت محمد مصطفی (ص) راتبریک گفتند 
مراسم آبروی محله گرامیداشت حاج یوسف احمدی درشهرنالوس برگزار گردید
مراسم گرامیداشت یادوخاطره شهدای شهر نالوس با مراسم شهید آبروی محله درجلوی منزل این شهید سرافراز با حضور مسئولین شهرستان ،اعضای شورای تأمین،شورای اداری شهرستان اشنویه وشهرنالوس ،مردم شریف شهر وبخش نالوس و شورای اسلامی شهروشهردارنالوس پس ازمراسم عطرافشانی وغبارروبی مزار شهدا برگزارگردید
پیام تبریک شهردارنالوس به مناسبت عیدسعیدفطر
سیاوش کرامت شهردارنالوس طی پیامی عید سعیدفطرراتبریک گفت به گزارش نالوس  باس به نقل از روابط عمومی شهرداری نالوس  متن پیام ارسالی کرامت شهردارنالوس  به دین شرح می باشد

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.