ارائه بسته پیشنهادی اتاق به دولت/دولت قیمت دلار را آزاد کند

چاپ

رئیس اتاق بازرگانی فارس از بسته پیشنهادی جدید اتاق بازرگانی به دولت خبر داد و گفت: قیمت ارز کاملاً آزاد شود، یعنی نه ارز ۴۲۰۰ و نه نیمایی باشند و ولا ارز را آزاد بزارند تا در بازار نرخ خودش را پیدا کند.

جمال رازقی بعد از ظهر امروز در نشست خبری چالش‌های فضای کسب‌وکار با توجه به التهابات اقتصادی، اظهار داشت: با اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی به معاون اول رئیس‌جمهور پیشنهاد کردیم که این ارز را به کالاهای اساسی، دارو، مواد اولیه تولیدی و قطعات یدکی ماشین‌آلات تولیدی اختصاص داده شود.

وی افزود: طبق این بسته پیشنهاد داده‌شده بود که ارز حاصل از صادرات به واحدهای کوچک و متوسط یا همان بخش خصوصی و کالاهای سنتی مثل فرش و پسته از صرافی‌ها خریدوفروش شود و ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و فولادی به خزانه دولت بازگردد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: حسن این پیشنهاد این بود که به‌تدریج قیمت ارز آزاد و در کشور یکسان می‌شد که فشار کمتری هم به حقوق‌بگیران و اقشار آسیب‌پذیر وارد می‌شد.

رازقی با اشاره به بخش‌نامه شدن پیشنهاد اتاق با تغییراتی، تصریح کرد: ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها اجازه دادند که در بازار ثانویه به فروش برسد و برای ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی کشور، کالاهای سنتی، محصولات کشاورزی و … هم مطابق این بخش‌نامه، با پیمان‌نامه ارزی در بازار ثانویه به فروش برسد که این عملاً مانع بزرگ برای کشور و درنتیجه قطع صادرات شد چون امکان انتقال ارز را ندارند.

وی بابیان این‌که با کاهش ارزش ریال، ایران توسط کشورهای همسایه در حال غارت شدن است، ادامه داد: شاهد افزایش بسیار شدید قیمت کالاهای مصرفی مردم هستیم که این در بخش فشار به اقشار آسیب‌پذیر، کم‌درآمد و حقوق‌بگیران وارد می‌شود و واحدهای تولیدی را هم شدیداً دچار مشکل کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به کاهش اساسی تولید در کشور، مطرح کرد: کاهش تولید و افزایش اساسی قیمت مواد اولیه واحدهای تولیدی به کشور آسیب می‌زند که در این راستا این هفته پیشنهاد جدیدی را به دولت دادیم.

رازقی بابیان این‌که ارز نیمایی به دلیل فاصله قیمتی که با بازار آزاد دارد، ایجاد فساد می‌کند، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون سه نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی، نیمایی و آزاد در کشور داریم که این اعمال نرخ ارز موجب ایجاد رانت و فساد در کشور شده است.

وی بابیان این‌که آن‌قدر که سیاست‌گذار در به وجود آوردن بحران فعلی که امیدواریم ناخواسته باشد و بعدازآن عملکرد دولتی و خصولتی‌ها نقش دارد، آمریکا ندارد، گفت: پیشنهاد جدید اتاق به دولت این است که قیمت ارز کاملاً آزاد شود، یعنی نه ارز ۴۲۰۰ و نه نیمایی باشند و کلاً ارز را آزاد بزارند تا در بازار نرخ خودش را پیدا کند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: صادرکننده نمی‌تواند پیمان ارزی ببندد چون سیستم بانکی کار نمی‌کند و اگر متعهد هم به ارزآوری به کشور هم نشود دچار مشکل خواهد شد و البته صنایع بالادستی فولادی‌ها و پایین‌دستی پتروشیمی‌ها تعطیل هستند.

رازقی ادامه داد: پتروشیمی‌ها قطره‌چکانی کالا را وارد بورس می‌کنند و دلالان خودشان آن‌ها را خریداری و چندین برابر می‌فروشند و از مالیات کالا هم معاف هستند.

وی بابیان این‌که دو گروه حقوق‌بگیران و اقشار کم‌درآمد و واحدهای کوچک و متوسط در جریان این طرح آسیب اساسی می‌بینند، مطرح کرد: دولت با آزاد کردن قیمت ارز نرخ آن کاهش خواهد داشت و به یک نرخ متعادل می‌رسد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس بابیان این‌که دولت به بیمه‌ها و تأمین اجتماعی کمک و طلبی آن‌ها را پرداخت کند، خاطرنشان کرد: بیمارستان و داروخانه‌ها به دلیل عدم پرداخت بیمه به آن‌ها، دفترچه قبول نمی‌کنند و دولت باید از محل اضافه درآمد بدهی آن‌ها را پرداخت کند.

رازقی گفت: دولت می‌تواند برای گروه‌های آسیب‌پذیر در این طرح بن خرید نقدی در نظر بگیرد، البته این بن‌ها کالایی نباشد چون فساد ایجاد فساد می‌کند.

وی با اشاره به محل تأمین نقدینگی از دو محل نرخ سود سپرده‌ها و استقراض دولت از بانک‌ها و بانک مرکزی، افزود: با این بسته پیشنهادی هم نقدینگی جبران و هم قدرت خریدار حفظ می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی از ارسال نامه‌ای پیرامون Fatf خطاب به نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های پیش رو و همکاری اقتصادی اروپا با ایران نیاز است به آن بپیوندیم و باید توجه داشت که قابل‌مذاکره نیست.

رازقی ادامه داد: اگر این مهلت تمام شود دیگر امکان مذاکره نیست؛ این طرح شفافیت مالی ایجاد می‌کند و حجم بزرگ سرمایه‌ای از کشور که خارج می‌شود با این طرح شفاف‌سازی صورت می‌گیرد.